Diplomele de onoare acordate la Tabara Nationala de Muzica Folk Calafat 2010

Cu ocazia celei de-a 13-a ediţii a Taberei Naţionale de Muzică Folk Calafat 2010, au fost acordate următoarele diplome de onoare:

  1. Cristian Buică: Premiul Nostradamus cu înjurături, pentru că de 6 ediţii ne tot atenţionează ce ne aşteaptă şi nu-l credem.
  2. Alexandru Zărnescu: Premiul ASEFEC (Asociaţia Studenţilor Exmatriculaţi la Facultatea de Constucţii), pentru că „Făcut-am castelul acesta şi iată-l ce trist se dărâmă”.
  3. Magda Puskas: Premiul Emil Boc, pentru Puşcaş cureaua lată.
  4. Mirona Pascu: Premiul „3 în 1 – Zăpada fierbinte, Deşteptul dobitoc şi Grăsanul slăbănog”, pentru Separat împreună.
  5. Grupul Descântec: Premiul Mama Omida, pentru că după ce şi-au strâns corturile s-a oprit ploaia.
  6. Alexandra Sidor: Premiul Maternităţii nr. 9 din Brăila „Suzeta de argint”, pentru că nu ştie că berzele vin de câte ori vor ele.
  7. Doru Stănculescu: Premiul de excelenţă al S.C. Nufărul S.A. cu medalie, plachetă şi distincţia „Bine, Dane!”, pentru că a venit într-o pereche de pantaloni şi va pleca în 2 perechi de pantaloni…curaţi.
  8. Maria Păun, Premiul CS Tabăra Folk, pentru cea mai bună galerie.
  9. Iulia Mitrea, Premiul Tituş Constantin, pentru că ştie cel mai bine de ce.
  10. Sorina Butea, Premiul Emoţie de vară cu gust de îngheţată, pentru ca altă dată să nu se mai întâmple.
  11. Tituş Constantin, Premiul Capul lui Marian Nistor, pentru că seamănă doar la bandană.
  12. Publicul din Calafat, Premiul de Majorat, pentru că deşi ascultă folk doar de 13 anişori, a ajuns la o deplină maturitate.
  13. Cătălin Nicola, Premiul Incendiatorilor Anonimi, pentru că a aprins un foc ce s-a văzut în tot Balcani-ul şi îşi va ţine aprinsă flacăra până la ediţia următoare.
  14. Restaurantului OK, Premiul Bucătarul vrăjitor, pentru că ştiind că trebuie să gătească pentru 40 de folkişti a făcut 50 de porţii, reuşind să sature 80 de folkişti hămesiţi.
  15. Hotel Panoramic, Premiul de recunoştinţă al cineaştilor amatori de folk, pentru că le-a dat ocazia să facă un remake după „Corabia nebunilor”.
  16. Diana Roşca, Premiul de excepţie acordat de Asociaţia Nevestelor Isterice, pentru că l-a convins pe Eugen Avram să transpună pe muzică folk „Îmblânzirea scorpiei”.
  17. Rosen şi Yavor, Premiul Asociaţiei Miliţienilor Marginalizaţi, pentru că bate bine.
  18. Silvan Stâncel, Premiul Cehov al Spitalului de Psihiatrie Poiana Mare, pentru că „maşinile şi banii mă innebunesc”.
  19. Gigi Buzău, Premiul Bucuria Muzicii, pentru permanenta întrebare „Mai e mult?”
  20. Mircea Bodolan, Premiul Gigi Buzău, pentru performanţa tehnică de a cânta la 2 microfoane şi a se auzi într-o singură boxă.
  21. Grupul Cantos, Premiul de compoziţie al operei cu 2 personaje (Teo şi Mara) acordat de sponsorul KK-Cola, pentru că degajă o neţărmurită sete de învăţătură. Învăţătura de la mama şi sete de la tata.
  22. Teodora Ionescu, Premiul de binecuvântare duhovnicească „Părintele Pafnutie”, pentru că a rescris o pagină din „Gâlceava înţeleptului cu lumea”.
  23. Stefan Geraksiev – Denvar, Premiul „Marian Vanghelie” al Primăriei Sectorului 5, Bucureşti, pentru Care Este.
  24. Sorin Minghiat, Premiul H. G. Wireless „Flautistul Invizibil”, pentru că în sfârşit poate fi şi artist şi spectator în acelaşi timp.
  25. Horia Stoicanu, Premiul de Recunoştinţă al Asociaţiei „Pofticioşii constipaţi”, pentru cea mai bună reţetă dietetică: supă, salată, bitter şi multă dragoste.
  26. Ioana Mardare, Premiul Publicului tânăr din Calafat, pentru că o aplaudau şi când nu se vedea de beznă.
  27. Ovidiu Scridon, Premiul Figaro, pentru că „mi-e dor de părul meu”.
  28. Grupului Icarus, Premiul Din Dragoste Bre, pentru că o ţin din despărţire în despărţire.
  29. Ionuţ Mangu, premiul special al cantecului de dragoste schizofrenica obsesiv-convulsiv-acuta, pentru ca ii place Dana in loc de Ana, de cand cu Oana.
  30. Ciprian Cotruta, Premiul Brad Pitt pentru ca desi are mereu patul gol nu se supara.
  31. Proiect Tivodar, Premiul Libertatea, pentru ca o tot cer, sa le-o dam.
  32. Raluca Marinescu, Premiul Independenta, pentru ca a reusit sa vina in tabara si fara tata.
  33. Mariana Modolea, Premiul “Mama Dolares”, pentru ca a fost pentru concurenti ca o mama fara dolari.
  34. Dl. Andrei, zis si “Tata lor”, Premiul blitul oficial al taberei, pentru ca a fotografiat cele mai mno momente.
  35. Teo Lojewski, Premiul “Adrian Bezna” pentru ca “pe toate le-ndragesc”
  36. Florentin Budea, Premiul Tuner-ul fermecat, pentru “a fi intotdeauna de acord cu fetele care ii spun nene”.
  37. Emilia Danescu, Premiul “Bigudiul de aur”, pentru ca “se tine de capul folkistilor”

Diplomele acordate, ca si acest articol sunt un pamflet si trebuiesc tratate cu simtul umorului. Daca unele ironii vi se par de neinteles, cel mai probabil reprezinta “inside jokes” si ar fi greu sau indecent de explicat public.

Post Author: Marius Matache

8 thoughts on “Diplomele de onoare acordate la Tabara Nationala de Muzica Folk Calafat 2010

    marianafolk

    (29 August 2010 - 17:13)

    la premiul iuliei mitrea explicatie este pentru ca stie el cel mai bine de ce.s-au mai acordat:domnisorului ciprian cotruta-premiul “brad pitt” pentru ca desi are mereu patul gol nu se supara. proiect tivodar-premiul “libertatea”-o tot cer.sa le-o dam.raluca marinescu-premiul “independenta”-pentru ca a reusit sa vina in tabara si fara tata. mariana modolea-premiul “mama dolares”-pentru ca a fost pentru concurenti ca o mama fara dolari.dl andrei, zis si “tata lor”-premiul blitul oficial al taberei”-pentru ca a fotografiat cele mai mno momente.

    Marius

    (29 August 2010 - 18:04)

    @marianafolk – multumim pentru completari. In cazul Iuliei Mitrea, explicatia este luata din agenda lui Dan Vana 🙂

    Emilia Danescu

    (30 August 2010 - 14:23)

    Felicitări, Make, pentru acest post! Au fost într-adevăr haioase diplomele acordate în acest an. M-am bucurat şi eu de una dintre ele, pe care văd ca nu ai prins-o aici. Teodora Ionescu zicea că îţi va da lista completă, dar presupun că nu a reuşit, altfel ai fi ştiut de diploma mea, al cărei text l-a conceput chiar ea. Pentru Familia Cantos a mai fost acordată o diplomă celui mai “tânăr” participant, Teodor, fiul Codruţei şi al lui Mihai Lojewski. Un alt absent de aici este şi Florentin Budea, care a participat la Tabăra Calafat 2010 în ultimele 3 zile, la fel ca şi mine. Îţi dau mai jos completările:

    Teo dela Cantos, Premiul “Adrian Bezna” pentru că “pe toate le-ndrăgesc” (referire la refrenul piesei cântate de Teo).

    Florentin Budea, Premiul “Tuner-ul fermecat”, pentru “a fi întotdeauna de acord cu fetele care îi spun nene”.

    Emilia Dănescu, Premiul “Bigudiul de aur”, pentru că “se ţine de capul folk-iştilor”. 🙂

    Emilia Danescu

    (30 August 2010 - 14:34)

    Am adaugat un comentariu cu ceva completari la lista de mai sus. Din pacate nu a aparut. Nu stiu ce se intampla. Poate are nevoie de acceptare din partea moderatorului…

    Acesta este un test!

    Marius

    (30 August 2010 - 15:29)

    @Emilia – intr-adevar, comentariile nu erau moderate inca. Au aparut acum, iar lista a fost completata. Multumim.

    valentina

    (30 August 2010 - 20:13)

    chiar azi povestisem cuiva despre diplomele haioase acordate de voi!…..gand la gand….multumim pentru informatiile cu haz

    Ioan

    (30 August 2010 - 22:16)

    Profesore se pare ca nu ai primit toate informatiile despre diplome, i’m sorry! … ma bucur ca ai scris despre aceasta treaba.

    Marius

    (30 August 2010 - 22:17)

    @Ioan – Nu am pretentia ca sunt toate – ce am aflat pe parcurs am completat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.